Kdo jsme

Házená má ve městě Lázně Kynžvart tradici již od roku 1970. Zakladatelem byl Milan Prokeš, v jeho šlépějích šel následně velmi úspěšně také syn Jaroslav Prokeš. Oddíl házené patří k vlajkové lodi spolku TJ Sokol Lázně Kynžvart, z.s.. Chloubou oddílu je nejdéle trvající mládežnický turnaj v ČR: KYNŽVARTSKÝ POHÁR – MEMORIÁL MILANA PROKEŠE, který získal Cenu české házené – CZECH HANDBALL AWARD 2016. Zásadním milníkem v historii Házená Kynžvart byl rok 2018, kdy byla vystavena multifunkční sportovní hala. Rok 2021 se opět nesmazatelně zapíše do kroniky sportu v Lázních Kynžvart, protože A-tým žen nastoupí v sezóně 2021/2022 v nejvyšší česko-slovenské soutěži žen MOL liga.

Od roku 2016 je Házená Kynžvart garantem Lázeňské školní ligy miniházené a Příměstských táborů. V roce 2020 pomáháme se vznikem Chebské školní ligy miniházené. Nemalou měrou jsme přispěli k vzniku Karlovarského krajského svazu házené v roce 2020.

Zábava, radost, napětí,
chuť vítězit, umění prohrávat,
ale také přátelství,
to vše je házená!

Historie kynžvartské házené

V roce 1970 začal pracovat oddíl základní tělovýchovné výchovy, ve kterém jsem pomáhal jako cvičitel a do kterého docházeli chlapci. Během roku však začala chodit také děvčata. Dělala se atletika, gymnastika, chlapci hráli fotbal a hokej. A co s děvčaty? To byla “osudná” otázka. Dali jsme hlavy dohromady a vyšla z toho házená. V Chebu byla tradice, bylo se kde přiučit a tak jsem se toho ujal. Tady se přiznávám, že mě ani ve snu nenapadlo, že to vydrží a získá si to mezi dívkami takový zájem. Děvčata ale na házenou chodila a časem přicházela další. Do té doby jsem dělal všechny možné sporty, ale házenou ne. Sehnali jsme tedy všechnu dostupnou literaturu, abychom alespoň věděli o co vůbec jde. V tom nám velice pomohl oddíl házené Lokomotivy Cheb, kde bylo tréninkové středisko mládeže. Cvičili jsme v malé tělocvičně staré školy, učili se pravidla házené a nakonec přihlásili naše první družstvo do okresního přeboru mladších žaček v sezóně 1970 – 1971. Od té doby se datuje vznik oddílu. Potom už to šlo rychle. První zápasy okresního přeboru, přestěhování do větší tělocvičny ve Slovanském domě, první velký turnaj (Vánoční v Chebu).

V roce 1975 jsme vybudovali nové pískové hřiště a na něm se hrál první ročník Kynžvartského poháru. Vznikla další družstva, přicházeli další trenéři. V roce 1978 byl položen asfalt na místě bývalého pískového hřiště, trénovalo se v tělocvičně nové školy, bylo vybudováno další asfaltové hřiště. Děvčata vybojovala postup do krajské soutěže, hrála na přeborech ČSR v Praze a Mostě, na přeborech škol Turnově a Ostravě. Účast na turnajích po celé republice již byla samozřejmostí a tak se v srpnu 1982 poprvé vyjelo do zahraničí, do Erfurtu v tehdejším NDR. Později přibyly turnaje v Polsku, SRN a Itálii. Mezi úspěchy je třeba také účast v národní lize starších dorostenek a působení mladších dorostenek v první lize.

Stovka zápasů, desítky domácích i zahraničních soupeřů, tisíce ujetých kilometrů doma i v zahraničí, mnoho krásných přátelství, prohry a vítězství, smutek i radost. Někdo vydržel, někdo ne, ale takový už je sport.

Úmyslně jsem vynechal v této mé, velmi stručné bilanci let oddílu házené, jména. Moc by mě totiž mrzelo, kdybych na někoho zapomněl a protože nešlo všechno tak úplně lehce a samo, jak se mnohdy zdá, děkuji všem, kteří se kdy jakýmkoli způsobem podíleli na činnosti házené. Pevně věříme, že oddíl házené TJ Sokola Lázně Kynžvart bude v této tradici pokračovat.

Aktuální články ze současnosti najdete také pravidelně v Kynžvartských listech

Naše statistiky

1970
Rok založení
5
Reprezentantek
86
Aktivních hráček
46.
Ročník KYP